top of page

МЕТОДИЧНА СКАРБНИЧКА

Вихователь-

методист

ДНЗ № 60

Бакліцька 

Світлана

Олексіївна

МЕТОДИЧНА ГОДИНА

 
ТЕМА: Новітній підхід до фізичного розвитку дошкільників.
               
 «Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо», - так говорить народна мудрість. На жаль, статистика подає сумні дані. Зросла захворюваність населення України на гіпертонію у 3 рази, стенокардію – у 2,4 рази, інфаркт міокарда – на      30 %, зріс рівень смертності на 25 %, на 41 % збільшилась кількість студентської молоді у спеціальних медичних групах. У 4 рази зросла кількість спеціальної медичної групи у школі, близько 90 % дошкільнят, учнів мають відхилення у здоров’ї, у 56 % дітей незадовільний стан фізичної підготовленості, до 53 % збільшилась кількість дітей з психічними розладами, порушення постави виявлено у 40 % дошкільників, в учнів початкових класів – 64 %, у випускників шкіл – 100 %.

       За тривалістю життя Україна посідає 74 місце серед 162 країн світу та 37 місце в Європі. Однією з головних причин є гіподинамічний спосіб життя. Вченими досліджено, що фізична пасивність дорослих людей складає    84-97 відсотків.

Фізичне виховання у дошкільних навчальних закладах України є обов’язковою складовою навчально-виховного процесу, яка забезпечує реалізацію генетичної програми росту та розвитку організму дитини, формування її фізичного та психічного здоров’я. Фізичне виховання – це цілісна система медико-педагогічного впливу, що забезпечує не лише умови для реалізації біологічної потреби дошкільників в русі, а й цілеспрямовано розвиває моторні функції організму та виховує свідоме ставлення особистості до формування власного здоров’я як основи для соціальної реалізації.

       Фізичне виховання в дошкільному закладі спрямовується  на охорону та зміцнення здоров’я дитини, підвищення опірності й захисних сил дитячого організму, поліпшення його працездатності, на своєчасне формування у малюків важливих рухових умінь і навичок, розвиток фізичних якостей і забезпечення належного рівня фізичної підготовленості та фізичної культури, на виховання стійкого інтересу до рухової активності, потреби в ній, вироблення звички до здорового способу життя.

       Дослідження виявили, що на сьогоднішній день потреба дітей в рухах задовольняється лише на 30% - 50% . Зокрема, неправомірне скорочення кількості фізкультурних заходів, відсутність системності в їх проведенні негативно позначаються на фізичному розвитку дошкільників та стані їхнього здоров’я; забагато часу в режимі дня відводиться навчальній діяльності (елементам письма, навчання читанню, формуванню елементарних математичних уявлень).

       В ДНЗ 85 – 97 % дітей мають відхилення у здоров’ї та розвитку. Ось тому організація роботи з фізичного виховання в дошкільних закладах потребує вдосконалення,  докорінних та кардинальних змін. На сучасному етапі потрібна педагогіка інших напрямків: спеціальна, корекційна, медична, адаптаційна.

       І одним з шляхів новітнього підходу до фізичного розвитку дошкільників є впровадження методики фізичного виховання

М.М. Єфименка – абсолютно нового природовідповідного підходу до фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми дошкільного віку.

МЕТОДИЧНА ГОДИНА

 
ТЕМА: Інноваційний підхід до полікультурного розвитку дошкільників у сфері фізичного виховання
(за матеріалами І Міжнародної науково-практичної конференції "Модернізація змісту освіти в контексті полікультурного середовища).

       Фізичне виховання в дошкільному закладі спрямовується  на охорону та зміцнення здоров’я дитини, на формування у малюків важливих рухових умінь і навичок, розвиток фізичних якостей і має необмежені можливості для реалізації завдань полікультурної освіти дошкільників. Одним із шляхів є впровадження авторської методики фізичного виховання М.М. Єфименка – абсолютно новітнього підходу до фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми дошкільного віку.

        На сучасному етапі відмічається взаємозалежність всіх суспільних, і зокрема освітніх процесів. Дошкільна освіта може зробити істотний внесок у раннє формування багатоукладного менталітету, у виховання поваги до своєї  національної культури та культур різних народів.

        Реалізовуючи завдання Базового компоненту, інтеграційний підхід забезпечує включення полікультурного аспекту в освітній процес дошкільного закладу, складовою частиною якого є і фізичне виховання.

        Фізичне виховання у дошкільних навчальних закладах забезпечує реалізацію генетичної програми росту та розвитку організму дитини, формування її фізичного та психічного здоров’я. Це цілісна система медико-педагогічного впливу, що забезпечує не лише умови для реалізації біологічної потреби дошкільників в русі, а й цілеспрямовано розвиває моторні функції організму, виховує свідоме ставлення особистості до формування власного здоров’я як основи для соціальної реалізації.

         Враховуючи останні статистичні дані про те, що 85-97 % дітей в дошкільних закладах мають відхилення у здоров’ї та розвитку,  організація роботи з фізичного виховання в дошкільних закладах потребує вдосконалення,  докорінних та кардинальних змін. На сучасному етапі виникає необхідність у педагогіці інших напрямків: спеціальній, корекційній, медичній, адаптаційній. І саме авторська методика фізичного виховання М.М. Єфименка комплексно реалізує завдання всебічного розвитку дитини, який включає і полікультурний аспект виховання дошкільника.

         На думку автора, фізичне виховання не повинне зводитися лише до фізично-мускульної діяльності, як це традиційно культивується у практиці дошкільних закладів. М.М. Єфименко наголошує, що рухова активність у фізичному вихованні повинна стати благодатною основою для інших видів освітньо-виховної роботи, а рухово-ігрова діяльність сприяти засвоєнню дітьми знань про навколишній світ, його закони і особливості. Він наголошує, що будь-яке фізкультурне заняття повинне розв’язувати різноманітні завдання виховного процесу (завдання фізичного, пізнавального, морально-етичного, полікультурного, мовленнєвого, логіко-математичного, естетичного розвитку).

         Враховуючи те, що гра є провідним видом діяльності дошкільників, авторська методика фізичного виховання М.М. Єфименка передбачає впровадження тотального ігрового методу від самого початку заняття і до його кінця:

«Педагог-дошкільник повинен слідувати правилу: граючи – оздоровлювати, граючи – виховувати, граючи – розвивати, граючи – навчати».

         Всі заняття з фізичної культури, наголошує автор, мають бути ігровими. Для цього потрібний цікавий сюжет, своєрідна фізкультурна казка, педагогічний спектакль. А у казці завжди присутні образи, які і втілюватимуть діти завдяки сюжетно-рольовим проявам – за таких умов можливе досягнення максимальної мотивації до рухової діяльності та реалізація завдань полікультурного спрямування: всебічне опанування власної національної культури, її духовних і матеріальних цінностей та світових культурних надбань, вироблення толерантного ставлення, розвиток умінь і навичок продуктивної взаємодії з представниками інших культур. Адже саме це дає змогу відчути національну ідентичність та усвідомити рідну культуру, і зокрема фізичну, як невід’ємну  частину культури загальнолюдської.

         Проведення занять з фізичної культури за методикою М.М. Єфименка передбачає проведення всіх чи кількох занять однієї великої тематичної гри, яка розрахована на один або два тижні відповідно навчальної пізнавальної теми або підпорядковуватись нейтральній темі, яка  відповідає інтересам дітей. Така макрогра об’єднує дітей і педагога однією сюжетною лінією і містить кілька міні-ігор та міні-вправ та рухів. Можливе поступове перетікання однієї сюжетної лінії в іншу, яка, продовжуючись на вже знайомому матеріалі та знайомих образах, веде дітей по шляху вдосконалення рухових умінь та навичок в інших обставинах, передбачених новим сюжетом, що є неосяжним простором для реалізації завдань полікультурного виховання.

        Вдалий добір сюжетів макроігор («Кругосвітня подорож», «На далекій Півночі», «Сторінками казок», «Ігри дітей світу», «Олімпійські ігри», «На Січі Запорізькій», «Морські пригоди», «У Космосі далекому», «Ігри з минулого» тощо) є передумовою того, що заняття з фізичної культури будуть захоплюючими для дітей, матимуть високий тренувально-пізнавальний ефект. Педагог може розіграти з дітьми будь-яку пізнавальну тему в тому числі і полікультурного спрямування, перетворивши її на фізкультурну казку, дотримуючись при цьому «золотих формул» природного рухового розвитку дітей  та концептуальних основ авторської методики фізичного виховання: еволюційної послідовності рухових режимів, корекційно-профілактичної спрямованості, тотального ігрового методу, інтегрованого підходу, індивідуального диференційованого навантаження.

 

ЕВОЛЮЦІЙНА ПОСЛІДОВНІСТЬ                                    ВІСІМ «ЗОЛОТИХ ФОРМУЛ»

           РУХОВИХ РЕЖИМІВ                     АВТОРСЬКОЇ МЕТОДИКИ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ

НА ФІЗКУЛЬТУРНОМУ ЗАНЯТТІ                 ПРИ ПЛАНУВАННІ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ ТА РУХІВ

 

 

           М.М. Єфименко зазначає, що мистецтво справжнього педагога полягає в умінні гармонійно поєднувати в одному занятті-спектаклі високу моторну щільність та  функціональність заняття, яка повинна включати повноцінне фізичне навантаження на організм дітей; вміння дарувати їм енергію радості і задоволення від фізичних вправ; пізнання оточуючого світу, норм, правил життя і спілкування. Автор наголошує, що вихователь повинен на фізкультурному занятті готувати дитину до подальшого життя в суспільстві, висуває новітню педагогічну теорію – «комплексну педагогіку життя».

            Авторська методика фізичного виховання М.М. Єфименка створює передумови для удосконалення педагогічного процесу в аспекті його відповідності вимогам європейського освітнього простору, дає можливість дошкільникам опанувати власну культуру, сформувати систему знань про людей інших культур. Вона є полікультурною освітньою моделлю, яка повинна активно включитися в теорію й практику дошкільної педагогіки.

 

 ЛІТЕРАТУРА

  1. Єфименко М.М. Казкова фізкультура: Програма з фізичного розвитку дітей раннього та дошкільного віку. – Тернопіль: «Мандрівець», 2014. – 42 с.

  2. Поніманська Т. І. Моральне виховання дошкільників. – К., 1993. – 224 с.

консультації.png
a246abf9923bt.jpg

А Н А Л І З    

МЕТОДИЧНОЇ   Р О Б О Т И

в Кременчуцькому закладі дошкільної освіти (ясла-садку) № 60

у 2022 – 2023 навчальному році

 

 

         Протягом навчального року методична робота проводилась згідно річного плану як очно, так і в режимі онлайн.

Педагогічні працівники дошкільного закладу брали участь у методичних заходах Кременчуцького центру професійного розвитку педагогічних працівників:

- вихователь-методист Бакліцька С.О. у складі творчої групи «Джерело натхнення» працювала над створенням: проекту Стратегії розвитку ЗДО на 2023 – 2028 роки; методичного посібника «Планування освітнього процесу в ЗДО в умовах воєнного стану»; проекту «Ми працю любимо, що в творчість перейшла», в який надала систематизовані матеріали з досвіду роботи ЗДО № 60 (вихователя-методиста Бакліцької С.О., вихователів Ожерельєвої І.В., Немченко І.О., музичного керівника Найди Л.О.) з фізичного виховання, контрольно-аналітичної діяльності та планування освітнього процесу в умовах воєнного стану; таблиць моніторингу рівня знань дітей з різних розділів програми для дітей різних вікових груп;

- вихователь-методист Бакліцька С.О., вихователі Немченко І.О. та Ожерельєва І.В. підготували  презентації та дидактичні посібники інтегрованого змісту до виставки «Калейдоскоп педагогічних ідей»;

- вихователь-методист Бакліцька С.О., як лідер педагогічної спільноти вихователів-методистів ЗДО міста, провела онлайн-засідання спільноти вихователів-методистів на тему «Індивідуальний план роботи вихователя ЗДО в період дії воєнного стану»;

- вихователь-методист Бакліцька С.О. підготувала презентацію та лекцію «Особливості планування освітньої діяльності вихователем ЗДО в період дії правового режиму воєнного стану» та виступила з нею на ZООM-планформі перед слухачами курсів підвищення кваліфікації вихователів зі стажем роботи до 3-х років при ПАНО;

- вихователь-методист Бакліцька С.О. підготувала презентацію та лекцію з досвіду роботи на тему «Діагностичне обстеження стану здоров’я дітей за методикою ігрового тестування М.М. Єфименка» та виступила з нею на Google Meet-планформі перед слухачами курсів підвищення кваліфікації вихователів ЗДО в рамках Асоціації педагогічних працівників України;

- вихователь-методист Бакліцька С.О., як член Ради стейкхолдерів спеціальності 012 «Дошкільна освіта» брала участь у роботі робочої групи по розробці освітньої професійної програми «Дошкільна освіта» на базі Кременчуцької гуманітарно-технологічної академії: «Кременчуцький педагогічний коледж»;

- вихователь-методист Бакліцька С.О. разом з вихователем-методистом Кременчуцького ЗДО № 24 Крупою С.А. підготувала статтю до ІV Міжнародної науково-практичної конференції «Модернізація змісту освіти в контексті полікультурного середовища та реалізації ідей нової української школи» на тему «Планування освітнього процесу в умовах правового режиму воєнного стану в Україні»;

- практичний психолог Ляхненко І.О. підготувала статтю до ІV Міжнародної науково-практичної конференції «Модернізація змісту освіти в контексті полікультурного середовища та реалізації ідей нової української школи» на тему «Психологічна підтримка колективу закладу дошкільної освіти під час війни»;

- музичний керівник закладу Найда Л.О., як лідер спільноти музичних керівників закладів дошкільної освіти міста, провела онлайн-засідання спільноти музичних керівників на тему «Планування роботи з музичного виховання в умовах воєнного стану» та систематизувала посилання на інтернет-ресурс музичного матеріалу для онлайн-занять з дітьми різних вікових груп;

- музичний керівник Найда Л.О. підготувала презентацію та лекцію «Особливості планування роботи музичного керівника ЗДО в період дії воєнного стану» та виступила з нею на ZООM-планформі перед слухачами курсів підвищення кваліфікації музичних керівників ЗДО при ПАНО;

         Протягом навчального року в закладі тривала науково-методична робота:

- вихователем-методистом та вихователем Мехедою Ю.О. був систематизований власний досвід роботи та створена методична розробка «Вода – це життя: організація дослідницько-пізнавальної діяльності в ЗДО»;

- вихователем-методистом та вихователем Кушко В.А. був систематизований власний досвід роботи та створена методична розробка «Організація гурткової роботи в ЗДО: реалізація завдань національно-патріотичного виховання дошкільників (старший дошкільний вік)».

- вихователем-методистом та вихователем Тищенко О.В. був систематизований власний досвід роботи та створена методична розробка «Сенсорний та мовленнєвий розвиток дітей раннього віку»;

- музичним керівником Найдою Л.О. був систематизований власний досвід роботи з теми «Впровадження інноваційних технологій в музичному вихованні дошкільників»;

- практичним психологом Ляхненко І.О. був систематизований власний досвід роботи та створена методична розробка «Психологічна готовність дитини до систематичного навчання в школі»;

- вихователем Остапчук А.П. був систематизований власний досвід роботи та створена презентація з досвіду роботи «Національно-патріотичне виховання дітей»;

- музичним керівником Василевською С.В. були створені презентації за підсумками місячника з охорони праці та трьох місячника чистоти і порядку, які були розміщені на сайті закладу.

 

         В дошкільному закладі вихователі всіх вікових груп протягом року працювали за Освітньою програмою для дітей від 2-х до 7 років «Дитина».

Керуючись основними положеннями Закону України «Про дошкільну освіту», Концепції дошкільного виховання, Освітньою програмою «Дитина» колектив дошкільного закладу плідно працював над вирішенням таких завдань:

  • удосконалення роботи з національно-патріотичного виховання дошкільників;

  • продовження  роботи з удосконалення    форм роботи з фізичного виховання за методикою М.М. Єфименка;

  • удосконалення роботи з ознайомлення дітей з природою рідного краю.

 

       Протягом навчального року завдання національно-патріотичного виховання вирішувались в різних формах освітньої роботи з дошкільниками. Вихователі всіх вікових груп, музичні керівники, інструктор з фізичної культури  реалізовували завдання при проведенні онлайн-занять та ігор патріотичного змісту. Були організовані конкурси дитячих малюнків на патріотичну тематику до народних та державних свят, створені презентації, які  були розміщені на сайті ЗДО та у Viber-групах для батьків.

      Підвищенню результативності реалізації завдань національно-патріотичного виховання сприяла реалізація завдань розвитку українського мовлення дітей. Велика увага приділялась засвоєнню українського мовлення, розвитку зв’язного мовлення дітей, збагаченню їх словника.

Вихователі груп дошкільного віку виготовили наочний дидактичний матеріал, створили добірку інтернет-ресурсів на патріотичну тематику.

Слід відмітити високу активність дітей старших груп в проведенні різних форм роботи в режимі онлайн з національного виховання.

Результати роботи констатували необхідність удосконалення практичних умінь вихователів у проведенні нетрадиційних форм роботи з національно-патріотичного виховання дошкільників.

           

      З метою ефективного вирішення завдань з фізичного розвитку дошкільників активно впроваджувалась система планування фізкультурних онлайн-занять за методикою М.М. Єфименка. Для активізації рухового режиму дітей в умовах сім’ї були сплановані ігрові фізкультурні заняття, підібрані цікаві відео руханки, рухові вправи, рухливі ігри.

При доборі рухів та вправ до фізкультурних занять з інтернет-ресурсів вихователями та інструктором з фізичної культури Прокіпець Н.Г. враховувався вік дітей, їх можливості для рухової активності в домашніх умовах. 

Слід відмітити інструктора з фізичної культури Прокіпець Н.Г., яка відповідально підходила до створення інтегрованих фізкультурних казок для дітей, які розкривали визначені пізнавальні теми, включались  елементи гендерного та національно-патріотичного виховання.

Робота з забезпечення безпеки життєдіяльності дошкільного закладу та учасників навчально-виховного процесу здійснюється згідно з нормативною базою та заходів безпеки праці. За період роботи дошкільного закладу нещасних випадків з дітьми під час навчально-виховної роботи і робітниками на робочому місці не зареєстровано.

       Протягом року тривала робота з навчання дітей основ безпеки життєдіяльності, підсумком якої  стало проведення Тижня безпеки дитини. Слід відмітити творчий підхід та високий рівень професійної майстерності вихователів при підготовці онлайн-занять  на теми безпеки життєдіяльності. Вихователі підібрали цікаві ігрові форми роботи для дітей, які мали за мету поглиблювати знання дітей про правила користування небезпечними предметами, електроприладами, правила поведінки в надзвичайних ситуаціях. Використовуючи ігрові, наочні, практичні методи та прийоми вихователі намагались досягти високої результативності онлайн-занять в засвоєнні дітьми правил безпеки життєдіяльності.

        Слід відмітити оптимальний рівень педагогічної майстерності вихователя Зарудньої А.А. при проведенні показового онлайн-заняття з дітьми на тему «Небезпечний вогонь». Вихователь вдало поєднала наочні, словесні та практичні методи роботи, в структуру заняття була включена і пошуково-дослідницька діяльність. Проведене онлайн-заняття здобуло схвальну оцінку як колег, так і батьків вихованців.

       Робота педагогічного колективу та всіх працівників щодо профілактики травматизму при проведенні місячника охорони праці була спрямована на формування у працівників, батьків та дітей певної життєвої позиції, елементарної життєвої компетентності. Проведена робота з засвоєння знань, умінь і навичок безпеки життєдіяльності, пропагування здорового способу життя дала змогу виробити стереотипи безпеки в життєвому оточуючому середовищі працівників закладу, дітей та їх батьків.

Але система роботи з навчання та закріплення правил безпечної поведінки та поведінки в надзвичайних ситуаціях потребує удосконалення.

 

 

         Протягом року тривала робота з розділу «Дитина в природному довкіллі». Розвиток еколого-природничої компетентності дошкільників ґрунтувалась на акцентуванні уваги батьків на необхідності організації тісного спілкування дітей з природою, обстеженні об’єктів живої та неживої природи під час прогулянок.

Основними формами роботи з ознайомлення дітей з природою, які були запропоновані батькам,  стали спостереження, хвилинки милування природою, трудова діяльність в природі, екскурсії та цільові прогулянки в природу, догляд за домашніми тваринами та кімнатними квітами. 

 

         Завдання залучення батьків до освітнього процесу та пропаганда педагогічних знань серед батьків вирішувались в різних формах роботи. З цією метою були сплановані та проведені форми роботи з батьками, які ґрунтувались на нетрадиційному підході до їх вирішення.

         Практичним психологом Ляхненко І.О. були проведені онлайн батьківські збори на платформі Google Meet, онлайн-консультації та лекції, які значно підвищили рівень обізнаності батьків щодо методів та прийомів проведення освітнього процесу з дітьми, об’єму програмових вимог для дошкільників згідно їх вікових періодів, правил безпеки життєдіяльності. Очне та онлайн-спілкування сприяло зміцненню авторитету  педагогічних працівників серед родин вихованців, та створенню позитивного іміджу дошкільного закладу на мікрорайоні.

Необхідність участі батьків у проведенні освітнього процесу дозволила досягти активності батьків та їх зацікавленості у процесі навчання та виховання дітей.

Кількісний і якісний аналіз методичних заходів показав, що вони мали науково-методичний і пізнавальний характер, сприяли підвищенню професійної компетентності педагогічних працівників, поліпшенню якості проведення освітньо-виховної роботи з дітьми та теоретичного рівня вихователів.

       До проведення консультацій, методичних віталень, круглих столів, семінарів в очній формі та в режимі онлайн залучались як досвідчені педагоги, так і спеціалісти з невеликим стажем роботи.

       Розроблений та апробований алгоритм проведення онлайн-занять стимулював творчу активність педагогів. Слід відмітити творчий підхід та високий рівень професіоналізму вихователів Ожерельєвої І.В., Немченко І.О., музичного керівника Найди Л.О. до створення ігрових відео занять, які  стимулювали пізнавальну, мовленнєву, художньо-естетичну активність дошкільників.

       В кінці навчального року була апробована нова форма освітньої діяльності – проведення очних занять та різних видів діяльності на лоні природи в присутності батьків вихованців. Ці форми роботи отримали високу позитивну оцінку батьків, сприяли активному спілкуванню та соціалізації дітей. 

 

     Дієвою формою методичної роботи у підвищенні професійної майстерності виступали консультації та семінари, які давали можливість як досвідченим, так і молодим педагогам адаптувати свою роботу до умов воєнного стану.

Проведені згідно річного плану форми методичної роботи сприяли розширенню та поглибленню теоретичних знань вихователів з питань проведення освітнього процесу з дошкільниками.

 

 

      Таким чином, аналіз роботи ЗДО за навчальний рік показав, що обрані форми і методи роботи, зусилля адміністрації і педагогічного колективу позитивно впливають на результативність роботи з педагогічними кадрами, з дошкільниками та їх батьками.

        

Завдання, які ставились перед педагогічним колективом на початок навчального року в цілому виконані.

 

Враховуючи підсумки роботи за минулий навчальний рік, керуючись Законом України «Про дошкільну освіту»,  Концепцією дошкільного виховання, Базовим компонентом дошкільної освіти, вимогами Освітньої програми для дітей від 2 до 7 років «Дитина», педагогічний колектив дошкільного закладу ставить перед собою на наступний навчальний рік такі завдання:

 

1. Поліпшити роботу з національно-патріотичного виховання в ЗДО шляхом впровадження в освітню діяльність інноваційних технологій та нетрадиційних форм роботи з дітьми.

 

2. Удосконалити систему роботи з навчання та закріплення правил безпечної поведінки та поведінки в надзвичайних ситуаціях з дітьми та їх батьками.  

 

  1. Продовжувати впровадження         системи планування та проведення фізкультурних занять за методикою М.М. Єфименка в усіх вікових групах дітей.

 

 

 

Вихователь-методист

Кременчуцького закладу дошкільної освіти № 60

Світлана БАКЛІЦЬКА

bottom of page